Отримати консультацiю юриста
Виконані проекти

Проект ПРООН «Підготовча робота по створенню правової ВІЛ – мережі зі створенням та розвитком допоміжного центру з прав людини для ЛЖВ (людей, які живуть з ВІЛ/СНІДом) в Україні та системи моніторингу порушень прав людини в сфері ВІЛ».


Термін виконання: 12 місяців (червень 2007-травень 2008).


Мета проекту: Створення єдиної правозахисної структури на Україні, яка буде працювати на підставі принципів дотримання прав людини в сфері ВІЛ/СНІДу. Створення такої структури дозволить суттєво покращити ситуацію з правами людини, дасть можливість хворим на ВІЛ/СНІД особам та представникам уразливих груп жити повноцінним життям. 


Кінцевим завданням проекту є реєстрація Всеукраїнської правозахисної мережі – єдиного правозахисного центру з прав людини в сфері ВІЛ/СНІДу на Україні.

 

На першому етапі виконання проекту керівник Бордуніс Т.А. здійснила візити до деяких регіонів України. Мета – виявлення організацій, які є зацікавленими у розвитку правозахисної діяльності в країні.


В рамках виконання проекту ПРООН «Врядування з питань ВІЛ/СНІДу» : « Підготовча робота по створенню правової ВІЛ-мережі зі створенням та розвитком допоміжного центру з прав людини для ЛЖВ в Україні та системи моніторингу порушень прав людини в сфері ВІЛ» було здійснено два моніторингових візити в Миколаїв та Одесу.
   
4 липня 2007 року в м. Миколаєві було проведено зустріч, в якій прийняли участь: Валерій Рябуха – Радник з питань права та політики проекту ПРООН  «Врядування з питань ВІЛ/СНІДу», Тетяна Бордуніс – БО «Правозахисний центр «ТАБО», президент, Тетяна Добридник – ГО «Незалежна соціальна адвокація та правозахист», директор, Андрій Коновалов – Миколаївське відділення ВБО «Всеукраїнська Мережа ЛЖВ», керівник відділу адвокації та захисту прав ЛЖВ, Ірина Порохонько - Миколаївська асоціація ВІЛ – інфікованих «Час життя», президент, Валентина Макарова – БФ «Нове сторіччя», директор, Олег Альохін – БО «Ліга», голова правління.


На зустрічі присутні були ознайомленні з проектом, головною метою якого є створення на Україні єдиної правозахисної структури, спроможної відстоювати права та захищати інтереси людей, які живуть з ВІЛ/СНІДом. Створення такої структури допоможе обеднати зусилля всіх правозахисних сил на Україні, відслідковувати всі випадки порушень прав людей, які живуть з ВІЛ/СНІДом, та надавати юридичну допомогу цим категоріям громадян.
В ході зустрічі В. Рябуха довів до присутніх цілі та задачі проекту. Керівник проекту Т. Бордуніс запропонувала всім керівникам організацій прийняти активну участь в створенні Правозахисної мережі та в розробці  механізмів роботи моніторингових груп по збиранню та аналізу правозахисних кейсів.


Далі на зустрічі виступили деякі керівники організацій, які гаряче підтримали ідею створення правозахисної структури на Україні, виказали думку , що разом можливо призупинити та подолати епідемію СНІДу в Україні.


В той же день В. Рябуха і Т. Бордуніс дали інтерв’ю Миколаївському обласному телебаченню, розповіли телеглядачам про проект, його задачі та перспективи розвитку єдиної правозахисної структури на Україні.

Зустріч з представниками провідних громадських організацій в м.Миколаєві


В офісі ГО
В офісі ГО «ЛІГА»


5 липня 2007 року було проведено зустріч з працівниками БО «Шлях до дому» в м. Одесі. На зустрічі були присутні Оксана Ільченко – президент фонду, Олена Полторацька – координатор проекту, Віталій Демешин – юрист фонду, Діана Кучеренко – старший спеціаліст проекту, Костянтин Шпортун – керівник комюніти центру, Олена Крутоголова – соціальний працівник та інші. В ході зустрічі Т.Бордуніс спілкувалась з клієнтами центру та надала їм декілька юридичних консультацій.


Юрист В.Демешин розповів про найбільш поширені категорії порушень прав ЛЖВС, надав заяви клієнтів та виклав інформацію про виграну судову справу по факту виселення хворої на СНІД дівчини її родичами.


Результатом проведених зустрічей була домовленість про укладання угоди про співпрацю між БО «Шлях до дому» та БО «Правозахисний центр «ТАБО».


З віце-президентом Фонду
З віце-президентом Фонду «Шлях до дому» О.Ільченко

Т.Бордуніс з координатором проекту ОБФ
Т.Бордуніс з координатором проекту ОБФ «Шлях до дому» О.Полторацькою


25 липня 2007 року в м. Донецьк було проведено зустріч представників провідних ВІЛ-сервісних організацій Донецької області з керівником проекту, президентом БО «Правозахисний центр «ТАБО» Тетяною Бордуніс. 


Активну участь в заході взяли представники організацій: Донецький обласний фонд «Оберіг»,  , Благодійна організація « Клуб «Світанок», Донецький Ресурсний центр «Міст», Макіївський спеціалізований будинок малюка.


На зустрічі присутні були ознайомленні з проектом , головною метою якого є створення на Україні єдиної правозахисної структури, спроможної відстоювати права та захищати інтереси людей, які живуть з ВІЛ/СНІДом. Створення такої структури допоможе обеднати зусилля всіх правозахисних сил на Україні, відслідковувати всі випадки порушень прав людей, які живуть з ВІЛ/СНІДом, та надавати юридичну допомогу цим категоріям громадян.
На зустрічі був присутній Радник з питань права та політики Проекту «Врядування з питань ВІЛ/СНІДу» Валерій Рябуха. Він довів до присутніх цілі  проекту та його актуальність.


Т. Бордуніс запропонувала всім керівникам організацій прийняти активну участь в створенні Правозахисної мережі та в розробці критеріїв та механізмів роботи моніторингових груп по збиранню та аналізу правозахисних кейсів.


В той же день Т. Бордуніс познайомилась з юристами, які працюють с сфері надання юридичної допомоги ВІЛ-інфікованим та хворим на СНІД. Юристи розповіли про найбільш актуальні проблеми, які виникають в цій галузі.


В рамках візиту Т. Бордуніс надала декілька юридичних консультацій клієнтам БО « Клуб « Світанок».


26 липня 2007 року Т. Бордуніс надала юридичну експертну допомогу Донецькому Ресурсному центру «Міст» в складанні клопотання до Донецької обласної координаційної ради з питань ВІЛ/СНІДу стосовно вирішення питання щодо влаштування ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД дітей в навчальні заклади Донецької області.


Т.Бордуніс с заступником головного лікаря Макіївського дитячого будинку Л. Батєхіною
Т.Бордуніс с заступником головного лікаря Макіївського дитячого будинку Л. Батєхіною

З представниками громадської організації « Паритет» м.Костянтинівка
З представниками громадської організації « Паритет» м.Костянтинівка


10 липня 2007 року керівник проекту Т.Бордуніс відвідала м. Чернігів, де зустрілась з представниками провідних громадських організацій області, зокрема: з головою правління Центру «Доброчин» О. Підгорним та директором Чернігівського обласного відділення ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» А. Мойсеєнко.


Т. Бордуніс розповіла присутнім про проект, його мету та заходи. Після цього вона дізналась про правозахисну діяльність, яка ведеться в організаціях, про  реалізацію правозахисних проектів та подивилась фото звіт про їх виконання.


Далі керівник проекту поспілкувалась з керівником юридичного відділу Центру «Доброчин» О.Короїд. Вона розповіла Т. Бордуніс про те, з якими питанням більше всього звертаються до відділу клієнти, які види юридичної допомоги застосовуються частіше. О. Короїд навела декілька прикладів успішних правозахисних справ та надала відповідні документи.
Керівники організації, які були присутні на зустрічі, підтримали ідею створення Всеукраїнської правозахисної мережі та запропонували Т. Бордуніс свою підтримку.


Голова правління Центру
Голова правління Центру «Доброчин»  О. Підгорний

 

Директор Чернігівського відділення ВБО ВМЛ - А.Мойсеєнко
Директор Чернігівського відділення ВБО ВМЛ - А. Мойсеєнко

 

В контексті проекту, що виконувався БО «Правозахисним центром «ТАБО» , 4 вересня 2007 року в приміщенні Херсонського обласного Фонду милосердя та здоров'я відбулась зустріч з представниками провідних правозахисних та ВІЛ - сервісних організацій м. Херсона: Херсонського обласного Фонду милосердя та здоров'я, ГО «Успішна жінка» , Херсонської міської асоціації журналістів «Південь» , Херсонського обласного відділення ВБО «Всеукраїнська Мережа ЛЖВ».


До всіх присутніх було доведено цілі та завдання проекту, строки його виконання. Керівник проекту Тетяна Бордуніс возповела про значення правозахисної діяльності для України, навела конкретні приклади порушень прав, запропонувала всім бажаючим увійти в майбутню правозахисну структуру. Кожний представник організацій мав можливість висловитися відносно теми, яка обговорювалась.


Особливо корисними були відвідини Громадської приймальні, де її керівник Наталя Казаренко детально розповіла про процедуру надання юридичних консультацій ВІЛ - інфікованим та хворим на СНІД.  

В період виконання другого етапу проекту БО «Правозахисний центр «ТАБО» продовжила роботу, яка була розпочата на першому етапі :


1. Сформовано групу юристів та активістів, які працюють в областях: Одеській, Херсонській, Миколаївській, Донецькій та Чернігівській. Вказані спеціалісти мають певний досвід роботи в сфері захисту прав ЛЖВС та бажання виявляти порушення прав. Вони готові  відстоювати права та законні інтереси цих категорій громадян в різних установах, в тому числі у суді.

2. Продовжено роботу по поповненню сайту БО «Правозахисний центр «ТАБО». Так, в рубриці «законодавство» розміщенні всі головні нормативно-правові акти, які регулюють питання прав та обов'язків ВІЛ-інфікованих осіб, підстави відповідальності громадян України за порушення прав хворих. В розділі «статті" розміщена стаття журналіста Наталії Данюк «Боремося не з епідемією, а з хворими?!» та «Замісна терапія-це вихід з тунелю ВІЛ/СНІДу, або Як Україні оминути долю Уганди». Крім того, на сайті розмішено інформацію стосовно судових прецедентів, які було створено юристами БО «Правозахисний центр «ТАБО» в період виконання  другого етапу проекту.

3. В липні 2007 року в рамках виконання першого етапу проекту було створено єдиний допоміжний центр з прав людини для надання кваліфікованої юридичної допомоги ЛЖВС та представникам уразливих груп, відстоювання їх прав та законних інтересів. Допоміжний центр створено на базі Київського міського центру соціальних служб для сімї, дітей та молоді.

В рамках угоди про співробітництво з Київськими міським центром соціальних служб для сімї, дітей та молоді в вересні-листопаді 2007 року юристами БО «Правозахисного центру «ТАБО» було проведено такі заходи:


  • Надано 49 усних юридичних консультацій співробітникам та клієнтам Центру.
  • Складено 3 позовних заяви до суду та 1 заперечення на позов.
  • Керівник проекту Бордуніс Т.А. провела зі спеціалістами центру юридичне навчання, присвячене типовим помилкам проведення консультацій клієнтів центру, які живуть з ВІЛ/СНІДом. Вона також висвітлила специфіку проведення консультування клієнтів саме в сфері ВІЛ/СНІДу.
  • Юристами БО «Правозахисного центру «ТАБО» укладено 2 угоди на надання юридичних послуг в судах клієнтам КГССМ: Так, юрист Вілеєва Я. є представником ВІЛ-інфікованої жінки Олени у судовому засіданні Шевченківського районного суду м. Києва. Олена є відповідачкою по справі про позбавлення її батьківських прав відносно неповнолітньої доньки. В рамках цієї справи Вілеєва Я. склала заперечення на позов, в якому виклала вагомі аргументи щодо відсутності підстав для позбавлення Олени батьківських прав. Крім того, юрист прийняла участь у судовому засіданні Шевченківського районного суду м. Києва, де виклала свої міркування щодо юридичної позиції по справі. Вілеєва Я. продовжить і далі юридично підтримувати Олену в судових засідання до отримання позитивного результату по справі.
  • Керівник проекту, юрист Бордуніс Т. прийняла участь у розслідуванні кримінальної справи Голосіївським РУГУ МВС України в м. Києві відносно клієнтки центру Наталі. Вона обвинувачується в скоєнні злочину, передбаченому частиною 1 статті 309 Кримінального кодексу України - незаконне придбання, зберігання, перевезення наркотичних засобів без мети збуту. Бордуніс Т. провела підготовчі дії до участи в розслідуванні справи та формуванні захисної позиції, а саме: бесіду з обвинуваченою, вивчила всі письмові довідки та характеристики, які надала їй Наталя. За запитом юриста з наркологічного диспансеру було отримано довідку про те, що Наталя на даний час проходить лікування від наркотичної залежності. Вона добровільно розпочала лікування, має щире бажання позбутися залежності від наркотиків та вилікуватися. Адвокат Бордуніс Т. на слідстві заявила клопотання про приєднання всіх довідок до матеріалів кримінальної справи. Крім того, вона заявила клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності її підзахисної на підставі частини 4 статті 309 Кримінального кодексу України, оскільки особа, яка добровільно звернулась до лікувального закладу і розпочала лікування від наркоманії, звільняється від кримінальної відповідальності за дії, передбачені частиною першою цієї статті. У зв'язку з тим, що на підставі частини 2 статті 44 Кримінального кодексу України звільнення від кримінальної відповідальності у цьому випадку здійснюється виключно судом, Бордуніс Т. буде і далі приймати участь у засіданнях Голосіївського районного суду м. Києва, де заявить клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності своєї підзахисної.

 

В рамках проекту було заплановано створити не менше  3 прецедентів захисту прав ЛЖВС. Саме  при виконанні другого етапу проекту було створено судовий прецедент захисту прав жінки та її новонародженої дитини.


Так, 26 травня 2006 року мешканка м. Кіровограду Якубенко Олена народила дитину - Якубенко Тамілу. Пологи були передчасні, тому її разом з дитиною, яка перебувала в тяжкому стані, 31 травня 2006 року було переведено до Дитячої обласної лікарні м. Кіровограда у відділення для лікування недоношених та хворих новонароджених дітей. 

5 червня 2006 року, Подолянко І. Л. - лікар-неонатолог відділення Дитячої обласної лікарні м. Кіровограда, отримала телефонограму із жіночої консультації № 3 щодо позитивного результату на ВІЛ/СНІД Якубенко О. На підставі цього лікар категорично заборонила матері знаходитися біля  дитини та взагалі перебувати у дитячій обласній лікарні. Лікар виписала Олену з лікарні, не надала пояснень цьому.


Для підтвердження помилковості аналізів на ВІЛ Якубенко О. звернулася до Кіровоградського обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом з метою повторного обстеження на ВІЛ/СНІД. 


З 5 червня по 2 липня 2006 року жінка намагалася довести лікарям Дитячої обласної лікарні м. Кіровограда, що вона може перебувати біля дитини. Однак, на  пояснення Якубенко О. лікарі не звернули уваги та надалі вважали, що вона становить загрозу для своєї доньки, оскільки є хворою на СНІД. 


За даними  повторного обстеження на ВІЛ/СНІД від 26 червня 2006р у Якубенко О. ВІЛ-інфекції  виявлено  не було, про що вона  одразу ж повідомила лікарів, але і цього їм виявилося замало для того, щоб допустити її до  доньки.


Доведена до відчаю, Якубенко О. знову звернулася до лікаря Кіровоградського обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом - Лазаревої В.М., яка на її прохання допомогти повернути дитину, погодилася роз'яснити працівникам відділення для лікування недоношених та хворих новонароджених дітей Дитячої обласної лікарні м. Кіровограда про шляхи передачі ВІЛ від матері до дитини, затвердженні МОЗ України. 


На підставі цього 2 липня 2006 року дитину було виписано з лікарні та передано матері.  
Одразу ж, з метою вжиття заходів до недопущення в подальшому подібної ситуації та притягнення до відповідальності лікарів відділення Кіровоградської ДОЛ Якубенко О. звернулася зі скаргою до начальника управління охорони здоров'я Кіровоградської ОДА - Бенета М.В. Але отримала листа від 26.09.2006р. № Я-691/6 в якому було зазначено наступне: «дії лікаря - неонатолога відділення для лікування недоношених та хворих новонароджених дітей обласної лікарні Подолянко І.Л. були направленні на профілактику можливого інфікування дитини та забезпечення життя дитини в зв'язку з розбіжністю результатів аналізів»


Ясно, що в даному випадку лікарі, як Дитячої обласної лікарні м. Кіровограда, так і працівники управління охорони здоров'я Кіровоградської ОДА, виявили свою непрофесійність та необізнаність з вимогами нормативних документів з питань ВІЛ/СНІДу. Крім того, в наслідок тривалих хвилювань та активних дій, направлених на повернення новонародженої дитини, Якубенко О. зазнала моральних страждань и хотіла отримати компенсації за них. Вона звернулась до керівника БО «Правозахисного центру «ТАБО» Бордуніс Т. з проханням допомогти поновити їй порушені лікарями права. Між Якубенко О. та Бордуніс Т. було укладено угоду на представництво її інтересів в різних державних установах, в тому числі у суді. 


Бордуніс Т. склала та направила до Міністерства охорони здоров'я України скаргу з проханням провести перевірку на предмет відповідності  дій лікарів існуючій в Україні нормативно-правовій базі. Крім того, вона просила поновити  порушені права Якубенко О.        15 грудня 2006 року Якубенко О. отримала відповідь на скаргу, в якій  підтверджується той факт, що дійсно за результатами виїзної комісійної перевірки МОЗ України було встановлено порушення вимог нормативних документів щодо відсторонення матері від  дитини та інші порушення чинного законодавства лікарями у своїй діяльності, грубе нехтування законами України, що регулює права ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД осіб.


Висновки комісії МОЗ України надали Якубенко О. можливість відстоювати своїх прав у суді. Бордуніс Т. склала Якубенко О. позовну заяву до Ленінського районного суду м. Кіровограду про  відшкодування моральної шкоди. В позовній заяві Якубенко О. вказала, вона  тривалий час змушена була добиватися справедливості та доводити лікарям, що  не становить загрози для своєї дитини у зв'язку з підозрою її можливого ВІЛ-інфікування через розбіжність аналізів. Діями лікарів Якубенко О. було стигматизовано за ознакою ВІЛ/СНІДу та порушено її права на материнство та дитинство.


За час відстоювання своїх прав Якубенко О. відчула на собі всі можливі форми образ та принижень з боку лікарів зазначених вище закладів охорони здоров'я, пов'язані з ВІЛ/СНІДом.


Перебуваючи на той період у шоковому стані, залишеною на самоті, вона була ізольованою від своєї дитини і викинутою на вулицю,  була доведена до відчаю, що могло призвести до тяжких наслідків для неї та її доньки. На підставі перенесених хвилювань Якубенко О.15 вересня 2006 року змушена була звернутися за допомогою до лікаря-невропатолога за місцем свого проживання для зняття психічної напруги.


Внаслідок перенесеного стресу в неї згоріло грудне молоко, через що вона була змушена  в подальшому вигодовувати дитину штучно. 


Крім того, її страждання носили довготривалий характер, оскільки вона з метою захисту своїх порушених прав  зверталась з заявами та скаргами, як до Прокуратури Ленінського району м. Кіровограда, Управління охорони здоров'я Кіровоградської ОДА, Міністерства охорони здоров'я України, так і до фахівці з права для отримання юридичних консультацій та правової допомоги. 


Ленінський районний суд м. Кіровограду ретельно розглядав справу Якубенко О. Він витребував у відповідача всі необхідні документи, неодноразово допитував сторони по справі, з'ясовував обставини. Після тривалого розгляду 4 вересня 2007 року Ленінський районний суд м. Кіровограду виніс рішення, яким дії лікарів було визнано протиправними. З відповідача - Управління охорони здоров'я Кіровоградської обласної державної адміністрації стягнуто на користь позивачки Якубенко О. 2 000 гривень моральної шкоди за спричинені їй страждання.


Головним завданням другого етапу виконання проекту була розробка єдиної системи моніторингу порушень прав ЛЖВС в 5-регіонах України( Херсон, Одеса, Миколаїв, Донецьк та Чернігів) с подальшим втіленням цієї системи на територію всієї України.


В ході виконання проекту спеціалісти БО «Правозахисного центру «ТАБО» розробили читку систему моніторингу порушень прав ЛЖВС, яку розміщено на сайті в розділі «моніторинг».


Важливим заходом проекту є проведення тренінгу для юристів та активістів 5 регіонів України, зокрема Херсонського, Одеського, Миколаївського, Донецького та Чернігівського.
Тренінг відбувся 12-13 листопада 2007 року в м. Києві. Тема тренінгу: «Захист прав та законних інтересів людей, які живуть з ВІЛ».


Цей захід був спрямований на виявлення обізнаності учасників щодо існуючих міжнародних норм права, положень законодавства України, головних принципів дотримання прав людини, зокрема у сфері ВІЛ/СНІДу. Вагоме місце в тренінгу займало ознайомлення його учасників  з кращими практиками захисту прав ЛЖВС, в тому числі у судах. Певне місце відводилось презентації розробленої системи моніторингу порушень прав ЛЖВС. Практичний блок тренінгу містив різні завдання учасникам заходу щодо вирішення юридичних ситуацій.
Тренінг почався з представлення проекту, його цілей та завдань. Перед присутніми виступив Валерій Рябуха - Радник з питань права та політики проекту ПРООН  «Врядування з питань ВІЛ/СНІДу. Він розповів про значення проекту для боротьбі з епідемією СНІДу, виразив свої сподівання, що учасники тренінгу приймуть активну участь у моніторингу порушень прав ЛЖВС та нададуть необхідну юридичну допомогу зазначеним категорія осіб.

 
Виявлення рівня юридичної підготовки юристів проводилось на підставі анкетування. За даними анкетування всі присутні на заході юристи мають задовільний рівень знань в сфері ВІЛ/СНІДу, певні навички роботи з юридичними проблемами ЛЖВС. Всі юристи проводять юридичні консультації в організаціях, де вони працюють, складають письмові документи, тощо. Важливе місце в їх роботі займає участь у різних заходах, спрямованих на підтримку ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД. Більшість з присутніх юристів та активістів постійно приймають участь у лобіюванні та захисті прав ЛЖВС в різних недержавних та державних установах.


Однак, більшість учасників тренінгу скаржились на погані умови роботи в організаціях, відсутність оснащення на робочому місці, відсутність допомоги з боку керівників організацій, зокрема відсутність правової бази. Деякі юристи та активісти не мають належної психологічної та юридичної допомоги, які є вкрай необхідними в такій нелегкій сфері, як захист прав ЛЖВС.


Таким чином, тренінг умовно складався з 3 частин: теоретичний, практичний та моніторинговий.


В першому блоці присутні отримали всі необхідні знання щодо міжнародного законодавства та наявності нормативно-правових актів на Україні, регулюючих права та законні інтереси ЛЖВС. Особливе місце займало питання недосконалості українського законодавства, в тому числі підзаконних нормативно-правових актів. Присутні отримали інформацію про недосконалість законодавства України та шляхи його вдосконалення. Присутнім були наведенні приклади невдалих спроб покращити ситуацію у цій сфері та приклади вдалого вирішення проблеми. Важливе місце на тренінгу відводилось висвітленню специфіки захисту прав ЛЖВС, характерних перешкод при вирішенні їх проблем. Учасники були ознайомлені з кращими судовими практиками у сфері захисту прав ЛЖВС. Крім того, присутні були ознайомленні з такими важливими поняттями як стигма та дискримінація, характеристикою цих понять у сфері ВІЛ/СНІДу.


Другий блок було присвячено закріпленню теоретичного матеріалу. Юристи та активісти регіонів прийняли участь в вирішені   практичних питань. Їм було надано зразки типових порушень прав ЛЖВС, на які вони дали відповіді. Більшість відповідей було вірними, що свідчить про хорошу роботу учасників тренінгу.


У моніторинговому блоці присутні ознайомились з системою моніторингу порушень прав ЛЖВС, яку було розроблено в ході виконання проекту БО «Правозахисним центром «ТАБО». Кожний з присутніх отримав зразок анкети, розробленої для фіксації випадків порушень прав. Крім того, всі отримали інформацію про порядок заповнення анкети. Далі юристи та активісти регіонів працювали в групах, навчались заповнювати анкети порушень прав ЛЖВС. Результати заповнення були хорошими. 


На останньому етапі проведення заходу всі учасники заповнили оціночні анкети, що дало змогу організаторам тренінгу отримати цінну інформацію відносно якості проведеного заходу. В завершенні кожний з присутніх отримав сертифікат. 


В цілому тренінг було проведено в доброзичливій атмосфері, учасники добре засвоїли надану їм інформацію. Все це дає надію на успішне втілення завдань проекту у життя.


Керівник проекту Бордуніс Т.А. здійснила візит до 3-х областей України: Одеської, Миколаївської та Херсонської.

18 грудня вона зустрілась з представниками Одеської громадської організації «Сонячне коло». До всіх присутніх на зустрічі було доведені завдання з моніторингу порушень прав ЛЖВС та уразливих груп. Крім того, вони були ознайомлені з порядком заповнення письмових форм порушень прав вказаних осіб. Бордуніс Т.А. надала допомогу юристу організації Матвєєву В.С. в складанні скарги на дії медичних працівників до Прокуратури.
   
19 грудня Бордуніс Т.А. відвідала Миколаївське обласне відділення ВМ ЛЖВС. Там, на зустрічі з працівниками організації вона розповіла про головні завдання третього етапу виконання проекту та ознайомила їх з моніторинговими формами. Крім того, Бордуніс Т.А. дізналась про типові випадки порушення прав ЛЖВС в Миколаївській області.


19 грудня керівник проекту відвідала м. Херсон. Там вона провела 2 зустрічі: з працівниками Херсонського обласного фонду милосердя та здоров’я і з представниками Херсонського обласного відділення ВМ ЛЖВС.


В Херсонському обласному фонді милосердя та здоров’я Бордуніс Т.А. розповіла працівникам про хід виконання проекту, про розроблену систему моніторингу порушень прав ЛЖВС, відвідала громадську юридичну приймальню, де була присутня на прийомі громадян. Керівнику громадської приймальні Козаренко Н.В. Бордуніс Т.А. надала зразок моніторингових форм та розповіла про порядок  заповнення форм.


В Херсонському обласному відділенні ВМ ЛЖВС керівник проекту мала зустріч з Пархомовою М.В., якій була надана інформація щодо порядку проведення моніторингу порушень прав ЛЖВС та правил заповнення моніторингових форм. Пахомова М.В.  розповіла про ситуацію з правами ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД громадян та навела останній випадок порушення прав. 
     
18 січня 2008 року керівник проекту Бордуніс Т.А. відвідала м. Івано-Франківськ. Там вона зустрілась з Головою Благодійного Християнського Фонду «Солідарність» Микитиним А. Він розповів про роботу організації, яку він очолює, та про плани на майбутнє. Микитин А. розкрив специфіку роботи в сфері ВІЛ/СНІДу у західних регіонах України.  Крім того, Микитин А. надав Бордуніс Т.А. контакти керівників благодійних та громадських організацій заходу України, яки  хотіли б прийняти участь у створенні єдиної правозахисної структури в Україні.


 

12 лютого 2008 року в м. Києві відбулась конференція. На конференцію було запрошено представників державних структур, працівників Представництва ООН в Україні, представників провідних організацій, що працюють в сфері ВІЛ/СНІДу, представників громадських регіональних організацій тощо.


На конференції було обговорено актуальні питання, пов’язані з правами людини в Україні. Перед учасниками виступили провідні спеціалісти в галузі захисту прав, які висвітлили шляхи покращення ситуації з правами людей, які живуть з ВІЛ/СНІДом.

Так, Радник ООН з прав людини Алан Скурбаті пояснив учасникам конференції, в чому полягає значення правозахисної діяльності в боротьбі з епідемією СНІДу. Він висвітлив деякі специфічні моменти правозахисної роботи в Україні, намалював перспективи її розвитку в країні.

Перед присутніми також виступила Ані Шакарішвіли – Координатор Об’єднаної програми ООН з ВІЛ/СНІД в Україні. В своїй промові вона зупинилась на найбільш актуальних питаннях  епідемії СНІДу в Україні та в усьому світи. Координатор підкреслила, що правозахисна діяльність є невід’ємною складовою такої боротьби. Вона побажала успіху всім присутнім в такій нелегкій справі, якою є боротьба з епідемією СНІДу.   

Менеджер проекту «Врядування з питань ВІЛ/СНІДу» Володимир Гордєйко розповів присутнім про ініціативу ПРООН в Україні по створенню єдиної правозахисної структури для ЛЖВ та представників уразливих груп.

Радник з питань права та політики проекту «Врядування з питань ВІЛ/СНІДу» Валерій Рябуха зупинився на напрацюваннях проекту «Підготовча робота по створенню правової ВІЛ-мережі зі створенням та розвитком допоміжного центру з прав людини (людей, які живуть з ВІЛ) в Україні та системи моніторингу порушень прав людини в сфері ВІЛ». Він також зупинився на планах на майбутнє, перспективах розвитку єдиної правозахисної структури в Україні.

Далі на конференції виступали представники організацій, які підписали Меморандум про необхідність створення в Україні єдиної правозахисної організації, яка б була спроможна надавати юридичну допомогу людям, які живуть з ВІЛ/СНІДом, та іншим уразливим верствам населення.

Друга частина конференції була присвячена питанням створення в Україні  правозахисної організації -ВБО «Всеукраїнський правозахисний рух «Гідність».


Розглядалися такі питання:

Про заснування Всеукраїнської благодійної організації «Всеукраїнський правозахисний рух «Гідність».


Про вибори та затвердження складу Правління Всеукраїнської благодійної організації «Всеукраїнський правозахисний рух «Гідність».
 

15 – 17 травня 2008 року в м. Коблево було проведено семінар на тему «Моніторинг та захист прав людини в площині ВІЛ». Семінар був організований Програмою Розвитку ООН в Україні, проект «Врядування з питань ВІЛ/СНІДу».


На семінарі були присутні всі учасники пілотного проекту з 5 областей України.
Перед присутніми виступила керівник проекту Бордуніс Т.А. Вона висвітила питання використання технічних засобів та Інтернету в процесі проведення моніторингу. Крім того, Бордуніс Т.А. надала представникам областей індивідуальний логін та пароль для подальшого полегшення проведення моніторингу та самостійного розміщення на сайті даних про його результати.